Przedstawiamy Państwu dwa nowe produkty z grupy akcesoriów wprowadzonych w tym roku do oferty Nice Polska – fotokomórki „refleksyjne” EPMOR oraz LEDowy moduł oświetlenia dodatkowego – ELMM.
Fotokomórki EPMOR są bardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym – moduł nadajnika (TX) i odbiornika (RX) znajduje się wewnątrz jednej obudowy, natomiast wysyłany przez nadajnik promień podczerwieni odbija się od specjalnego lustra, umieszczonego po przeciwnej stronie nadzorowanej strefy. Takie rozwiązanie usuwa kłopotliwą czasami konieczność przeprowadzenia przewodów zasilających na drugą stronę przejazdu.
Przy zastosowaniu systemu z lusterkiem może się pojawić problem odbicia promienia od wypolerowanego nadwozia samochodu. Wtedy taki odbity promień, wracając do swojego odbiornika, „oszukałby” system, sugerując wolną strefę ruchu bramy. Nice rozwiązała tą kwestię w niezwykle ciekawy sposób: wysłany przez TX promień odbija się od specjalnego rodzaju lusterka, które go polaryzuje w określonej płaszczyźnie. A więc do odbiornika wraca już promień spolaryzowany, czego oczywiście „oczekuje” układ optyczno-elektroniczny odbiornika. Jeśli zaś promień odbiłby się od karoserii pojazdu, powróciłby niespolaryzowany. W takiej sytuacji odbiornik po rozpoznaniu nieprawidłowości nie pozwoliłby na zamknięcie bramy lub wywołałby cofnięcie bramy, która już ruszyła do zamykania.
Fotokomórki EPMOR spełniają wymagania dla urządzenia bezpieczeństwa typu „D” – według normy EN12453, a z włączoną w centrali funkcją „FOTOTEST” – osiągają 2 klasę bezpieczeństwa zgodnie z normą EN954-1.
Fotokomórki EPMOR występują jedynie w wersji przekaźnikowej. Zasilane są napięciem 12/24 V AC/DC,
a obciążalność styków przekaźnika wyjściowego to 500 mA przy 48 V.
Kolejny ciekawy produkt w grupie akcesoriów, to LED-owy moduł oświetlenia dodatkowego – ELMM. Moduł ten można zamontować we wnętrzu obudowy fotokomórek lusterkowych – EPMOR lub w obudowie przystosowanych do tego siłowników Nice. Moduł zasilany jest napięciem 12/24 V AC/DC i pobiera moc 1 W. ELMM może pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia otoczenia bramy lub funkcję sygnalizacyjną w zależności od tego, do jakiego wyjścia w centrali BlueBUS go podłączymy i jak to wyjście zaprogramujemy. Na przykład można tu wykorzystać wyjścia FLASH, LIGHT lub S.C.A. i ustawić je jako „Oświetlenie pomocnicze”, „Kontrolka stanu bramy” lub „Lampa ostrzegawcza”.
Napisz komentarz